Nové Lublice 75
749 01 Vítkov
Vydání oprávnění (posouzení odborné způsobilosti) k výkonu funkce - pyrotechnik
Oprávnění k výkonu funkce pyrotechnika opravňuje fyzickou osobu k ničení a zneškodňování výbušnin v procesu jejich výroby nebo zpracování, včetně výzkumu, vývoje a pokusné výroby.
Fyzickou osobu přihlašuje do kurzu a ke zkoušce, je-li v pracovním poměru, organizace (resp. zaměstnavatel), pokud není v pracovním poměru nebo obdobném poměru, přihlašuje se sama.
Uchazeč o získání oprávnění k výkonu funkce pyrotechnika musí být starší 21 let, bezúhonný, zdravotně způsobilý, mít úspěšně ukončenou základní školu a absolvovat základní odbornou způsobilost pro práci s výbušninami v rozsahu nejméně 60 hodin.
Dále musí uchazeč absolvovat kurs, ve kterém se provádí teoretická a praktická výuka uchazečů o oprávnění pyrotechnika, v rozsahu nejméně 170 vyučovacích hodin v průběhu čtyř týdnů; po dobu kursu nesmí být uchazeč pověřován jinými pracovními úkoly.
V rámci kurzu je na závěr provedena zkouška k ověření znalostí k získání oprávnění pyrotechnika. Před zkouškou se dokládá potvrzení o absolvování kurzu (vzor je publikován na internetových stránkách Státní báňské správy České republiky).
Bezúhonnost se prokazuje výpisem z Rejstříku trestů České republiky, který si Český báňský úřad sám z Rejstříku trestů vyžádá.
Zdravotní způsobilost se prokazuje dokladem orgánů státní zdravotní správy a úspěšné ukončení základní školy vysvědčením z 8. třídy (resp. 9. třídy).
Základní odbornou způsobilost pro práci s výbušninami v rozsahu nejméně 60 hodin uchazeč prokazuje osvědčením organizace, která nakládá s výbušninami, popřípadě organizace, která se touto činností zabývá.
Odbornou způsobilost posuzuje a oprávnění k výkonu funkce pyrotechnika vydává (na základě úspěšně vykonané zkoušky) Český báňský úřad na základě pověření dle § 38 odst. 5 písm. a) zákona č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů.
Zkouška se skládá z písemné, ústní a praktické části dle zkušebního řádu (příl. 1 vyhlášky č. 327/1992 Sb., kterou se stanoví požadavky k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bezpečnosti provozu při výrobě a zpracování výbušnin a o odborné způsobilosti pracovníků pro tuto činnost, ve znění pozdějších předpisů).
Podáním písemné přihlášky do kurzu na adresu školícího střediska, včetně přihlášky ke zkoušce odborné způsobilosti k výkonu funkce pyrotechnika.
Obraťte se na Český báňský úřad.
Přihláška do kurzu pyrotechnika musí obsahovat:
jméno, příjmení, datum a místo narození uchazeče, místo jeho trvalého pobytu,
adresu organizace, pracovní zařazení a druh vykonávané práce (jedná-li se o zaměstnance),
souhlas zaměstnance s přihláškou do kurzu a ke zkoušce,
rodné číslo, okres narození nebo výpis z rejstříku trestů (za účelem prokázání bezúhonnosti dle § 34 odst. 3 zákona č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů),
doklad o zdravotní způsobilosti,
doklad o ukončeném vzdělání a o absolvování základní způsobilosti pro práce s výbušninami,
přihlášku ke zkoušce odborné způsobilosti k výkonu funkce pyrotechnika.
Před zahájením zkoušky je nutno předložit:
originály dokladů o zdravotní způsobilosti, o absolvování teoretické a praktické přípravy a o ukončeném základním vzdělání,
1 fotografii o rozměrech 35 mm x 45 mm (ne starší jednoho roku),
správní poplatek (kolkovou známku) v hodnotě 1 000 Kč.
Přihláška ke zkoušce odborné způsobilosti k výkonu funkce pyrotechnika je k dispozici na internetových stránkách Státní báňské správy České republiky.
Přihláška do kurzu se podává volnou formou.
Poplatek za provedení zkoušky odborné způsobilosti k výkonu funkce pyrotechnika činí 1 000 Kč (zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů).
Správní poplatek je vyměřen a vybírán v české měně, lze ho platit kolkovými známkami a je splatný před provedením požadovaného úkonu.
Po absolvování kurzu a podání přihlášky ke zkoušce se lhůty řídí zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Praktický lékař, jenž vydává posudek o zdravotní způsobilosti, a organizace pověřená Českým báňským úřadem k výuce v kurzu.
Jestliže držitel oprávnění k výkonu funkce pyrotechnika neprováděl po dobu delší než 2 roky ničení nebo zneškodňování výbušnin v procesu jejich výroby nebo zpracování, musí být před opětným výkonem funkce pyrotechnika přezkoušen z teoretických i praktických znalostí, včetně ničení výbušnin na trhací jámě.
Můžete využít datovou schránkou Českého báňského úřadu - rn6aas6 (mailem se zaručeným elektronickým podpisem).
29.11.2012
Bez časového omezení.
Nejtěžší a neodolnější rybu poskytuje listopad.
Svatý Teodor - mrazy lezou z hor.