Nové Lublice 75
749 01 Vítkov
Jednorázová peněžní částka (podle zákona č. 108/2009 Sb.) nahrazující příplatek k důchodu a zvláštní příspěvek k důchodu
Jednorázová peněžní částka náleží osobám, jimž nevznikl nárok na:
příplatek k důchodu podle nařízení vlády č. 622/2004 Sb., o poskytování příplatku k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem v oblasti sociální, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "nařízení vlády č. 622/2004 Sb."),
příplatek k důchodu podle zákona č. 357/2005 Sb., o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich, o zvláštním příspěvku k důchodu některým osobám, o jednorázové peněžní částce některým účastníkům národního boje za osvobození v letech 1939 až 1945 a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon č. 357/2005 Sb."),
zvláštní příspěvek k důchodu podle zákona č. 357/2005 Sb.,
jen proto, že nepobírají důchod (stanovený druh důchodu) z českého důchodového pojištění, jehož výplatou je nárok na tyto dávky podmíněn.
Ostatní podmínky nároku jsou stejné jako u osob, jimž dávka, která má být jednorázovou peněžní částkou nahrazena, náleží, protože důchod (stanovený druh důchodu) pobírají.
Žádost o jednorázovou peněžní částku může podat:
oprávněná osoba (viz bod 04),
osoba jednající za oprávněnou osobu na základě plné moci (zmocněnec),
opatrovník oprávněné osoby (jejíž svéprávnost byla omezena v takovém rozsahu, že není schopna v této věci samostatně právně jednat).
Okruh oprávněných osob a ostatní podmínky nároku stanoví právní předpis týkající se příplatku nebo zvláštního příspěvku, který má být jednorázovou peněžní částkou nahrazen.
Jednorázová peněžní částka náleží ve výši 72násobku měsíční částky příplatku nebo zvláštního příspěvku, na kterou by oprávněná osoba měla nárok, kdyby důchod (stanovený druh důchodu) z českého důchodového pojištění pobírala, resp. ve výši 72násobku rozdílu mezi částkou představující výši příplatku či zvláštního příspěvku, který by oprávněné osobě náležel, pokud by důchod (stanovený druh důchodu) pobírala, a částkou, která je této osobě na příplatku náležejícím podle téhož právního předpisu nebo na zvláštním příspěvku vyplácena. Je-li výše vypláceného příplatku či zvláštního příspěvku stejná nebo vyšší než výše příplatku či zvláštního příspěvku, na který nevznikl nárok z důvodu nepobírání důchodu (stanoveného druhu důchodu), jednorázová peněžní částka nenáleží.
Nárok na pobíraný příplatek či zvláštní příspěvek k důchodu není výplatou jednorázové peněžní částky ve výši "rozdílu" nijak dotčen.
Základem pro stanovení výše jednorázové peněžní částky je výše příplatku nebo zvláštního příspěvku, který by oprávněné osobě náležel, kdyby důchod (stanovený druh důchodu) pobírala, ke dni, k němuž na ni oprávněné osobě vznikl nárok.
Nárok na jednorázovou peněžní částku vzniká ke dni splnění podmínek pro její poskytnutí, nejdříve však dnem 1.7.2009.
S výjimkou osob, které žádají o jednorázovou peněžní částku nahrazující příplatek nebo zvláštní příspěvek náležející k vdovskému či vdoveckému důchodu, je nárok na jednorázovou peněžní částku podmíněn dosažením věku 65 let.
Přiznáním jednorázové peněžní částky zaniká nárok na příplatek nebo zvláštní příspěvek, na který by v budoucnu vznikl nárok ze stejného důvodu.
Řízení lze zahájit pouze na podkladě písemné žádosti podané některou z osob uvedených v bodě 05.
O nároku na jednorázovou peněžní částku rozhoduje vždy Česká správa sociálního zabezpečení, a to i v případech, kdy je žadateli příplatek či zvláštní příspěvek vyplácen z jiného právního titulu a žadatel požaduje jednorázovou peněžní částku ve výši "rozdílu" (viz bod 06).
Podání žádosti není časově omezeno.
Při uplatnění žádosti a pro prokázání českého státního občanství je nutné mít k dispozici některý z těchto dokladů:
platný občanský průkaz,
platný cestovní pas České republiky,
ověřený doklad (osvědčení) o státním občanství České republiky.
S ohledem na to, že jde o dávku podmíněnou nepobíráním důchodu, je pravděpodobné, že v řadě případů Česká správa sociálního zabezpečení nebude mít ve svých evidencích podklady rozhodné pro posouzení nároku; žadatel tedy může být vyzván k jejich předložení.
Uplatňuje-li nárok za oprávněnou osobu její zmocněnec, musí předložit též písemnou plnou moc.
Tiskopis "Žádost o jednorázovou peněžní částku nahrazující příplatky a zvláštní příspěvek k důchodu (JPČ)" je k dispozici na všech okresních správách sociálního zabezpečení, Pražské správě sociálního zabezpečení nebo Městské správě sociálního zabezpečení Brno (dále též "OSSZ/ PSSZ/ MSSZ") a na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Případné ověření pravosti listinných dokumentů překládaných při osobním podání žádosti provádí bezplatně příslušná OSSZ/ PSSZ/ MSSZ.
Lhůty pro vydání rozhodnutí stanoví zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Další účastníci (dotčené osoby) nejsou stanoveni.
Žadatel může být vyzván k předložení dokladů osvědčujících nárok.
Okruh těchto dokladů je značně široký a závisí na tom, jakou dávku (příplatek k důchodu podle nařízení vlády č. 622/2004 Sb., příplatek k důchodu podle zákona č. 357/2005 Sb., zvláštní příspěvek k důchodu podle zákona č. 357/2005 Sb.) má jednorázová peněžní částka nahradit a z jakého právního titulu o ni žadatel žádá (např. jako účastník odboje, politický vězeň, vdova po osobě umístěné do vojenského tábora nucených prací, sirotek po osobě zemřelé při pokusu o překročení státních hranic atd.).
Své dotazy můžete posílat na elektronické podatelny jednotlivých pracovišť České správy sociálního zabezpečení.
Zákon č. 108/2009 Sb., o jednorázové peněžní částce nahrazující příplatek k důchodu a zvláštní příspěvek k důchodu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Nařízení vlády č. 622/2004 Sb., o poskytování příplatku k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem v oblasti sociální, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 357/2005 Sb., o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich, o zvláštním příspěvku k důchodu některým osobám, o jednorázové peněžní částce některým účastníkům národního boje za osvobození v letech 1939 až 1945 a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení o žádosti o poskytnutí jednorázové peněžní částky lze jako řádný opravný prostředek podat písemné námitky do 30 dnů ode dne jeho oznámení účastníku řízení.
Námitky musí obsahovat stejné náležitosti jako odvolání podané podle § 82 správního řádu, tj. především z nich má být patrno, kdo je činí, které věci se týkají a co se navrhuje; musí tedy obsahovat označení účastníka a správního orgánu, jemuž je určeno, a podpis osoby, která je činí. Dále musí obsahovat údaje o tom, proti kterému rozhodnutí směřuje, v jakém rozsahu ho napadá a v čem je spatřován rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí nebo řízení, jež mu předcházelo. Není-li v námitkách uvedeno, v jakém rozsahu účastník rozhodnutí napadá, platí, že se domáhá zrušení celého rozhodnutí.
Podání námitek nemá odkladný účinek. Námitky lze uplatnit u České správy sociálního zabezpečení nebo u kterékoliv okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ/ PSSZ/ MSSZ). Podání námitek je řádným opravným prostředkem ve správním řízení a absolvování námitkového řízení je proto nezbytným předpokladem k případnému podání správní žaloby.
Sankce nejsou stanoveny.
Odchod do starobního důchodu
Invalidita a žádost o invalidní důchod
Vdovský důchod
Vdovecký důchod
Příplatek k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem
Příplatek k důchodu podle zákona č. 357/2005 Sb.
Zvláštní příspěvek k důchodu podle zákona č. 357/2005 Sb.
05.12.2016
Bez časového omezení.
Pěkné růže v zahrádkách věští pěkný podzimek a pozdní zimu.
Svatý Kříž - k podzimu blíž.